Objawy czerniaka

Nie bez powodu, co roku w mediach słyszy się bardzo dużo o konieczności ochrony naszej skóry przed szkodliwym działaniem słońca. Promieniowanie UV emitowane przez słońce przyczynia się do powstania raka skóry. Jego najbardziej złośliwa postać to czerniak. Złośliwy nowotwór skóry, który wywodzi się z melanocytów. Jest najgroźniejszą formą raka skóry, który szybko się rozprzestrzenia i ma tendencję do wczesnych przerzutów, w dodatku jest oporny na leczenie. Najczęściej rozwija się w obrębie znamion skórnych, może atakować także błony śluzowe oraz błony gałki ocznej, a także skórę niezmienioną (tzn. gdzie nie ma znamion).

Najczęściej spotykaną formą czerniaka jest czerniak powierzchniowy. Jak sama nazwa wskazuje rozprzestrzenia się głownie na powierzchni skóry, a dopiero w dalszym etapie atakuje tkanki skórne położone głębiej. Czerniak może również powstać z plamy soczewicowatej, wówczas przyjmuje postać pokaźnych rozmiarów plany w kolorze brązowym. Występuje on przeważnie na skórze odsłoniętej, w większym stopniu narażonej na szkodliwe działanie słońca. Jest jedną z najmniej groźnych form czerniaka. Odmiennie kwesta ta wygląda, gdy mamy do czynienia z czerniakiem o postaci guzkowej. Przybiera postać guzka ponad powierzchnią skóry, jest bardzo niebezpieczny gdyż praktycznie od samego początku ma tendencje do naciekania w głąb skóry, przez co trudniejszy jest do usunięcia.

Rak skóry może również atakować w obrębie paznokcia, co jest trudne do wykrycia. Pojawiającą się plamkę pod paznokciem początkowo lekceważymy licząc, że wraz z wzrostem paznokcia po prostu ona zniknie. Jeśli tak się nie dzieje, a zdarza się tak najczęściej, gdy mamy pod paznokciem krwiaka, który często może być mylony właśnie z początkami czerniaka. Zmian barwnikowych pod paznokciem nie powinniśmy bagatelizować, zwłaszcza, gdy wiemy, że nie naraziliśmy swojego paznokcia na urazy mechaniczne mogące powodować powstanie krwiaka a zabarwienie nie zmienia swojego położenia wraz z wzrostem paznokcia.

W leczeniu raka skóry, zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z czerniakiem bardzo ważną rolę odgrywa czas. Warto, zatem przyjrzeć się własnym znamionom i jeśli zauważymy coś podejrzanego lub gdy któreś ze znamion jest średnicy większej niż sześć milimetrów udać się do dermatologa lub onkologa na kontrolę.

Najbardziej narażeni na czerniaka są osoby o bardzo jasnej karnacji skóry, rudych włosach i niebieskich oczach. Osoby, które posiadają wszystkie trzy cechy określa się, jako fenotyp nordycki. Zwiększony czynnik ryzyka posiadają osoby posiadające zespół znamion dysplastycznych (posiadające plamy soczewicowate) oraz wszyscy Ci, u których w rodzinie występowały już przypadki zachorowalności na czerniaka skóry.

Bez względu czy należymy do osób, u których występuje zwiększone ryzyko powstania czerniaka czy nie powinniśmy uważnie obserwować posiadane już znamiona, nawet te, które mamy od zawsze oraz wszelkie nowo powstałe. Wszelkiego typu zmiany, zgrubienia, swędzenie znamienia lub powstanie wokoło zaczerwienienia powinno wzbudzić nasz niepokój.

Onkolodzy określili zmiany, które powinny budzić niepokój, jako ABCD. Są to pierwsze litery nazw cech w języku angielskim, które należą do pierwszych niepokojących objawów. Asymetria (A – asymmetry), co oznacza, że gdy nasze znamię zmienia kształt z okrągłego w niesymetryczny powinniśmy skonsultować to z lekarzem specjalistą. Brzegi (B – border), niepokoić nas powinny postrzępione i nierównomierne brzegi naszego znamienia. Kolejną kwestią jest kolor (C – color) naszego znamienia, jeśli pojaśniał, pociemniał lub przybiera wielobarwną postać trzeba zgłosić się do lekarza. Rozmiar lub średnica (D – diameter), również powinny nas niepokoić, jeśli np. znamię się powiększa. Każde znamię, którego rozmiar przekracza sześć milimetrów powinno zostać obejrzane przez lekarza specjalistę np. chirurga onkologa lub dermatologa.

Rozpoznanie czerniaka nie należy do prostych zadań. Wczesne etapy mogą wyglądać złudnie podobnie do niegroźnych zmian barwnikowych, jakie posiada każdy z nas. Czerniaka skóry nie wykryją badania krwi, aby móc jednoznacznie stwierdzić czy jest to czerniak konieczne jest usunięcie znamienia z zapasem zdrowej skóry i poddanie wycinak badaniu histopatologicznemu. Aby bliżej przyjrzeć się naszym zmianom skórnym dermatolog często posiłkuje się demoskopem, za pomocą, którego w znacznym powiększeniu można zobaczyć, jaki dokładnie charakter przybiera nasze znamię.

Znamię nowo powstałe bardzo szybko zauważymy i w prosty obserwując tempo jego wzrostu możemy łatwo możemy określić czy jest to niepokojące, czy nie. Jeśli natomiast chodzi o istniejące już zmiany barwnikowe na naszej skórze powinnyśmy je kontrolować. Wszelkie podejrzane znamiona lub takie, które narażone są na podrażnienia np. na dłoniach, stopach, czy szyi powinny być usunięte i przebadane pod kątem zmian histopatologicznych. Osoby posiadające nordycki fenotyp skóry oraz inne osoby zaliczające się do grupy osób zwiększonego ryzyka zachorowalności na czerniaka powinny regularnie poddawać kontroli swoje znamiona. Podobnie wygląda kwestia u osób, u których czerniak był usuwany, osoby te pozostają pod stalą kontrolą onkologiczną do końca życia.

Najważniejsze w leczeniu czerniaka jest profilaktyka i wczesne wykrycie, które umożliwia niemalże stu procentową wyleczalność. Chrońmy naszą skórę przed szkodliwym działaniem słońca oraz kontrolujmy znamiona na skórze, aby w razie konieczności w porę zareagować.