Jak wygląda czerniak

Czerniak jest jednym z trzech typów raka skóry, wyróżnić możemy jeszcze raka podstawnokomórkowego oraz płaskonabłonkowego. Dwa ostatnie typy raka skóry nie są tak groźne jak czerniak, a ich występowanie należy do rzadkości.

Czerniak powstaje z melanocytów, czyli komórek skóry odpowiadających za produkcję pigmentu skóry, dokładnie mówiąc melaniny. Jest to najszybciej rozwijająca się postać raka skóry, który ma skłonności do wczesnych przerzutów, co stwarza realne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i również naszego życia. Czerniak najczęściej atakuje w okolicy zmian barwnikowych skóry, co nie znaczy, że nie może pojawić się na skórze niezmienionej, atakuje także błonę śluzową rzadziej błonę naczyniową gałki ocznej.

Czerniak skóry najczęściej przyjmuje postać powierzchniową, co oznacza w początkowym stadium rozwoju rozpowszechnia się na powierzchni skóry, a dopiero w dalszych etapach przenika do jej głębszych warstw. Najmniej groźną formą jest czerniak powstały z plamy soczewicowej, charakteryzuje się plamą na skórze o dość znacznej powierzchni. Występuje na odsłoniętych partiach ciała i stanowi ok dziesięć procent wszystkich przypadków złośliwego nowotworu skóry.  Znacznie groźniejsza jest postać guzkowa ze względu na pionowy charakter naciekania. Co w praktyce oznacza, że naciekanie już na wstępie obejmuje głębokie warstwy skóry, nie jak ma to miejsce w przypadku czerniaka powierzchniowego, który w głąb skóry atakuje dopiero po wstępnym rozwinięciu się na powierzchni. Czerniaka powierzchniowego podobnie jak guzkowego stosunkowo łatwo rozpoznać, co pozwala na wszczęcie leczenia już w początkowym etapie jego rozwoju, a to z kolei zapewnia skuteczniejszy proces leczenia.

Inaczej sprawa wygląda z czerniakiem o postaci podpaznokciowej, który jest o wiele trudniejszy do rozpoznania niż inne postaci czerniaka. Pod paznokciem może powstać różnego rodzaju przebarwienie, które najczęściej wraz z wzrostem paznokcia przesuwa się by ostatecznie podczas typowej pielęgnacji zniknąć całkowicie. Nie zawsze przebarwienie z chodzi wraz z rosnącym paznokciem, dzieje się tak np. w przypadku krwiaka, który niekiedy mylony jest właśnie z czerniakiem. Jeśli pod paznokciem pojawi się znamię, które mimo wzrostu paznokcia nie zmianie swojego położenia powinniśmy skonsultować to z lekarzem zwłaszcza, jeśli nasz paznokieć nie miał żadnych urazów, wskutek których mógł powstać ewentualny krwiak.

Mając na uwadze fakt, że im wcześniej ten złośliwy nowotwór skóry zostanie wykryty tym skuteczniejsze jest jego leczenie, a tym samym mniejsze zagrożenie dla życia powinniśmy być czujni. W przypadku zauważenia niepokojących zmian skóry powinniśmy zgłosić się do lekarza. Niepokojące powinny być dla nas wszelkie nowe znamiona, które bardzo szybko się rozwinęły na naszej skórze oraz zmiany wcześniej już istniejących przebarwień. Zaniepokoić powinny nas wszelkie zgrubienia znamienia, zaczerwienienia występujące wokół znamienia, swędzenie, krwawienie, zmiana rozmiaru, zmieniające się zabarwienie oraz zmiany kształtu.

Z onkologicznego punktu widzenia zmiany w obrębie istniejących przebarwień skóry świadczące o ewentualnym zagrożeniu określane są, jako ABCD. Skrót ten pochodzi od angielskiej nazwy cech mogących świadczyć o obecności czerniaka. Asymetria – czerniak przybiera najczęściej nieregularną postać, dlatego jeśli nasze zmanię zmienia kształt na nieregularny, powinniśmy znamię taki poddać kontroli. Brzegi istniejącego już znamienia przybierają postać postrzępionej, nieregularnej linii, co również charakterystyczne jest dla czerniaka. Czerniak zmienia nasze znamię kolorystycznie, jeśli znamię przybiera nagle jaśniejszy lub ciemniejszy kolor albo jest wielobarwne znaczy, że najprawdopodobniej jest to czerniak. Czerniak atakując w obrębie zmian barwnikowych skóry rozrasta się, dlatego też, gdy znamię zmienia swój rozmiar może to świadczyć, że jesteśmy nosicielami czerniaka. Wszelkie znamiona skórne, których średnica przekracza sześć milimetrów powinna zostać obejrzana przez lekarza pod kątem zagrożenia obecnością nowotworu.

Amerykańskie ministerstwo zdrowia, w ramach kampanii profilaktyki raka skóry, opublikowało zdjęcia prezentujące różne odmiany i cechy, które pozwalają łatwiejszą, szybką i wstępną identyfikację  przez pacjenta czy występujące u niego znamię to prawdopodobnie  czerniak skóry.

1.  Duży rozmiar. W większości przypadków znamię takie jest dosyć znacznych rozmiarów i przekracza zazwyczaj w momencie jego odkrycia  5 milimetrów.

Czerniak zdjęcia
Czerniak

2. Wiele kolorów – występowanie w znamionach  takich kolorów jak ciemny brąz, biały , różowy czerwony, szary, niebieski i szczególnie czarny może sugerować pojawienie się czerniaka skóry.

Czerniak zdjęcia Czerniak zdjęcia – 2

3. Nieregularne krawędzie. Znamiona mające krawędzie nieregularne lub karbowane to są symptomy wskazujące na wystąpienie tego schorzenia.

Czerniak - zdjęcie 3
Czerniak nieregularne krawędzie

4.  Nieregularna powierzchnia . Jeżeli znamię jest:  łuskowate, nabrzmiałe, sączące się lub krwawiące , posiada otwartą ranę, która nie chce się goić, lub zawiera guzek wewnątrz – to istnieje duże prawdopodobieństwo , ze jest to czerniak.

Czerniak zdjęcia -nieregularna powierzchniaCzerniak zdjęcia -nieregularna powierzchnia

5.  Zmiany czucia skórnego w miejscu wystąpienia zmiany barwnikowej.  Skóra swędzi, jest bolesna lub napięta.

Czerniak  - Zmiana czucia skórnego w miejscu występowania zmiany barwnikowej
Czerniak – Zmiana czucia skórnego w miejscu występowania zmiany barwnikowej

6. Zmiana koloru  skóry wokół znamienia . Jeżeli kolor skóry zaczyna się zmieniać i rozprzestrzeniać wokół znamiona, skóra staje się czerwona lub traci swój naturalny kolor – istnieje prawdopodobieństwo że to czerniak skóry.

źródło: cancer. gov

Wiedząc, z jakim typem czerniaka mamy do czynienia lepiej dobierzemy formy leczenia. Czerniak powstający z plamy soczewicowatej zazwyczaj rozwija się bardzo powoli, zlokalizowany jest na odsłoniętym obszarze skóry, plamy, z których powstaje są płaskie, a ich brzegi są nieregularne. Kolor owego znamienia często jest nierównomierny. Czerniak powstający powierzchniowo również ma nierównomierne brzegi, lecz posiada guzkowatą powierzchnię. Może występować zarówno na odsłoniętych jak i nieodsłoniętych obszarach skóry. Czerniaka guzkowatego najłatwiej rozpoznać. Nie dość, że przybiera postać guzka o zmienionej barwie to na dodatek szybko rośnie, ma tendencje do wrzodzenia i występuje najczęściej w okolicy skóry głowy, karku oraz palców. Czerniak akralny, powstaje w obrębie paznokci, przybiera postać zmiany barwnikowej niezmieniającej się wraz z wzrostem płytki paznokciowej.

Czerniak najczęściej powstaje w obrębie istniejącego już znamienia, dlatego osoby posiadające atypowe znamiona lub posiadające ich znaczną ilość powinny udać się na konsultację onkologiczną. Podobną profilaktykę zaleca się osobom, mającym bardzo jasną karnację skóry oraz osobom, u których w rodzinie zdefiniowano już przypadki występowania złośliwego nowotworu skóry. Dodatkowo osoby, które miały w przeszłości chirurgicznie usuniętego raka skóry powinny być poddawane corocznej okresowej kontroli.

Aby móc szybciej i w większym stopniu wykrywać czerniaka skóry, powinno się poznać znamiona, które posiadamy na skórze. W sytuacji, gdy będziemy mieli do czynienia z czerniakiem szybciej wychwycimy wszelkiego rodzaju zmiany i zwiększymy szansę na definitywne pozbycie się problemu. Nowo powstające zmiany zazwyczaj szybko są wychwytywane, dlatego w większym stopniu powinniśmy skupić się na już istniejących zwłaszcza tych, których rozmiar jest największy.