Czerniak

Czerniak jest nowotworem złośliwym skóry. Złośliwym dlatego, że charakteryzuje się wyjątkowo dużą skłonnością do wczesnych przerzutów oraz niewielką podatnością na leczenie.

Ponad 90 proc. wszystkich czerniaków znajduje się na skórze, ale nowotwór ten może umiejscawiać się wszędzie tam, gdzie pojawiają się komórki barwnikowe, a zwłaszcza wewnątrz gałki ocznej, na błonie śluzowej narządów płciowych, w jamie ustnej, krtani, przełyku, jelitach, żołądku.

Najczęściej powstaje w obrębie znamion barwnikowych, nazywanych potocznie pieprzykami, może również powstać (chociaż rzadko) na skórze niezmienionej.

Liczba zachorowań na czerniaka z roku na rok się zwiększa. Powodem jest ogólne przekonanie, że ciało opalone jest zdrowe i piękne. Obok nadmiernej ekspozycji skóry na słońce, szczególnie niebezpieczne może być korzystanie z solarium. Jak często widzimy przecież młode dziewczyny, których skóra twarzy jest aż wprost wypalona przez częste wizyty w solarium. Jest to najprostsza droga nie tylko do czerniaka, ale do wielu innych schorzeń i szybkiego starzenia się skóry. Niestety, kampanie informujące o szkodliwości opalania nie przynoszą spodziewanych rezultatów.

Do stwierdzenia czy dane znamię jest czerniakiem, potrzebne są specjalistyczne badania lekarskie. Jeżeli zauważymy na swojej skórze coś niepokojącego, powinniśmy niezwłocznie udać się do dermatologa.

Czerniak zdjęcia

Amerykańskie ministerstwo zdrowia, w ramach kampanii profilaktyki raka skóry, opublikowało zdjęcia prezentujące różne odmiany i cechy, które pozwalają łatwiejszą, szybką i wstępną identyfikację przez pacjenta czy występujące u niego znamię to prawdopodobnie czerniak skóry.

1. Duży rozmiar. W większości przypadków znamię takie jest dosyć znacznych rozmiarów i przekracza zazwyczaj w momencie jego odkrycia 5 milimetrów.

Czerniak zdjęcia
Czerniak

2. Wiele kolorów – występowanie w znamionach takich kolorów jak ciemny brąz, biały , różowy czerwony, szary, niebieski i szczególnie czarny może sugerować pojawienie się czerniaka skóry.

Czerniak zdjęcia
Czerniak zdjęcia – 2

3. Nieregularne krawędzie. Znamiona mające krawędzie nieregularne lub karbowane to są symptomy wskazujące na wystąpienie tego schorzenia.

Czerniak - zdjęcie 3
Czerniak nieregularne krawędzie

4. Nieregularna powierzchnia . Jeżeli znamię jest: łuskowate, nabrzmiałe, sączące się lub krwawiące , posiada otwartą ranę, która nie chce się goić, lub zawiera guzek wewnątrz – to istnieje duże prawdopodobieństwo , ze jest to czerniak.

Czerniak zdjęcia -nieregularna powierzchnia
Czerniak zdjęcia -nieregularna powierzchnia

5. Zmiany czucia skórnego w miejscu wystąpienia zmiany barwnikowej. Skóra swędzi, jest bolesna lub napięta.

Czerniak - Zmiana czucia skórnego w miejscu występowania zmiany barwnikowej
Czerniak – Zmiana czucia skórnego w miejscu występowania zmiany barwnikowej

6. Zmiana koloru skóry wokół znamienia . Jeżeli kolor skóry zaczyna się zmieniać i rozprzestrzeniać wokół znamiona, skóra staje się czerwona lub traci swój naturalny kolor – istnieje prawdopodobieństwo że to czerniak skóry.

źródło: cancer. gov

Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Amerykanie stosują regułę ABCD, co oznacza, że:

  • A oznacza : asymetrię znamienia, niepokojące jest jeśli jedna połowa znamienia różni się od drugiej,
  • B oznacza: obrzeże znamienia (ang. border), niepokojące jest, jeśli wykazuje nierówności;
  • C oznacza: kolor znamienia (ang. color), niepokojące jest jeśli jest różny w różnych częściach znamienia (od barwy białej i niebieskawej, do czerwonej, brązowej i czarnej)
  • D oznacza: średnicę znamienia ( ang. diameter ) – należy zwrócić szczególną uwagę na każde znamię, które ma 6 mm średnicy lub więcej, a także na każde, które powiększyło się lub wzniosło ponad powierzchnię skóry.

U kobiet czerniak występuje najczęściej na twarzy bądź kończynach dolnych, u mężczyzn na tułowiu. Należy przyjąć generalną zasadę, że wszystkie znamiona barwnikowe z którymi zaczyna się dziać, to znaczy: zaczynają zmieniać kolor, pojawiło się swędzenie, powiększają się i różnią się od innych trzeba koniecznie dokładnie zdiagnozować u lekarza. Niektóre z placówek dysponują specjalistycznym urządzeniem o nazwie dermatoskop, który pozwala na określenie prawdopodobieństwa ” złośliwości ” danej zmiany barwnikowej na ciele. W przypadku stwierdzenia ryzyka wystąpienia tej choroby lekarz zaleca dalsze specjalistyczne badania, które polegają na chirurgicznym wycięciu zmiany i przeprowadzeniu badania histopatologicznego jego wycinka.

Czerniak - badanie fotofinderem
Diagnozowanie czerniaka – zdjęcie czerniaka wykonane za pomocą fotofindera

Pojawienie się znamion barwnikowych na ciele często wywołuje niepokój. Zastanawiamy się czy jest to czerniak, czy zwykłe niegroźne znamię. Niestety zazwyczaj bez specjalistycznych badań nie da się tego jednoznacznie stwierdzić. Dlatego w przypadku wątpliwości zawsze lepiej jest zasięgnąć profesjonalnej porady dermatologa lub onkologa.

Poniższy film wideo prezentuje wywiad z lekarzem specjalistą dermatologiem.

Jakie osoby są szczególnie narażone na zachorowanie?

Są to osoby:

  • z jasną karnacją – im jaśniejszą karnację ma dana osoba tym ryzyko zachorowania jest większe,
  • z licznymi zmianami barwnikowymi,
  • z przebytym wcześniej czerniakiem , bądź u których czerniak występował u członków rodziny
  • narażone na oparzenia słoneczne w dzieciństwie i w młodości
  • nadmiernie opalające się na słońcu i korzystające z solarium.

Czerniak wykryty we wczesnym stadium jest w pełni wyleczalny!


One thought on “Czerniak

Komentowanie wyłączone.